Mens 9 Holers
Hold tight - we’re checking permissions before loading more content
Stableford - 78 players – Tuesday, July 14.
Blue Winner - Graeme Lavis (12) 20. Runner Up - Ron Sidebottom (12) 20.
Red Winner - Peter Tudor (16) 19. Runner Up - Geoff Burgess (7) 17.
On Thursday the Nine Holers played a 4-ball game of Par - in wonderful sunny conditions.
4 Ball – Par – Thursday, July 16.
Red Winners - Warwick Sellers and Ian Shaw (5) +3.
Blue Winners - John Gonera and John Groves (6.25) +4.
Ladies 18 hole golf
Wednesday July 15 - Stableford – Lake Course with 74 players.
A Grade Winners: Lorraine Christie (19) 36pts, Runner Up: Linda Smeaton (22) 34pts.
B Grade Winners: Gloria Roome (30) 34pts, Runner Up: Chez Edwards (29) 33pts.
C Grade Winners: Marlene Eley (32) 33pts, Runner Up: Judy Fawcett (31) 32pt c/b.
PGA match play 2020 1st round
D. Hancock def I. Cocks 3/1, C. Tytler def L. Moore 2/1, J. Ryan def D. Mahlsted 2up, C. Boston def A. Castles 6/5, G. Macklan def J. Leeson 5/3, K. Kinlyside def D. Payne 7/5, J. Murphy def C.Gilligan 2/1, D. Ringholt def W. Hennessy 2/1.
Saturday July 18 - Stableford – Lake Course with 72 players.
A Grade Winners: Christine Perus (20) 41pts, Runner Up: Robyn Moore (19) 37pts, c/b.
B Grade Winners: Mary Hockley (30) 39pts, Runner Up: Anne Johnson (29) 36pts.
C Grade Winners: Carol Tytler (33) 37pts c/b, Runner Up: Jan Murphy (35) 37pts.
Ladies 9 hole golf
Monday, July 6 - Stableford - 63 players.
A grade: Winner - Jenny Gonera 17 pts, Runner Up - Kate Kinlyside 16 pts c/b.
B Grade: Winner - Jenny Luke 22 pts, Runner Up - Mary Mansfield 18 pts.
C Grade: Winner - Helen Hollingsworth 15 pts c/b, Runner Up - Anne Meyers 15 pts.
D Grade: Winner - Paulette Green 19 pts, Runner Up - Michele Weeks 17 pts.
Wednesday, July 8 – Stableford.
Due to the confusion about the border closure and only having 26 players it was decided to have just one section.
Winner - Mary Mansfield 19 pts, Runner Up - Lynda McNelly 17 pts c/b.
Monday, July 13 - Stableford - 66 players.
A Grade: Winner - Rhonice Ferguson 17 pts, Runner Up - Marg Walker 16 pts c/b.
B Grade: Winner - Lesley Shead 19 pts, Runner Up - Beth Littler 18 pts.
C Grade: Winner - Helen Slattery 19 pts, Runner Up - Teena Ford 16 pts.
D Grade: Winne - Paulette Green 15 pts, Runner Up - Michele Weekes 13 pts.
Wednesday, July 15 - Stableford - 63 players.
A Grade: Winner - Jenny Gonera 17 pts c/b, Runner Up - Kathy Hunter 17 pts.
B Grade: Winner - Kris Geary 18 pts, Runner Up - Villa Nowacki 17 pts.
C Grade: Winner - Sonya Symes 22 pts, Runner Up - Anne Meyers 18 pts c/b.
D Grade: Winner - Julie Clarke 18 pts, Runner Up - Paulette Green 14 pts.