Women’s Golf Notes Hill Top 11-11-20 by W.O.F.The Stroke, Monthly Medal event, sponsored by Drummond Golf and Newton Parcel Service was played in warm conditions.
Hold tight - we’re checking permissions before loading more content
Players also observed the minute silence to the fallen, while out on the course.
The winner in A-grade was Colleen Johns, with a nice score of 70 nett, followed closely by Jan Coe with 71 nett.
Lyn Flett had the round of the day scoring 68 nett to give her the Monthly Medal and the B-grade trophy.
Robyn Butler scored well to be runner-up with 70 nett.
Balls were awarded to Rita Fairchild 71, and Liz Mulcahy 72 nett.
The final of the Glad Robbins event will be played on Friday between Jan Coe and Bec Jeffers.
Everyone is encouraged to come along to see these in-form girls fight it out.
Pennant: Hill Top Blue had a narrow win over Mooroopna 1, while Hill Top Red lost to Mooroopna 2 which unfortunately cost them top spot on the Group 3 ladder.
The last round was played yesterday, prior to the semi-finals next week.
Wednesday’s event: Liz's and Bev’s Captain and President’s Day: Two-person Ambrose Par 3 event.
The Blue team versus the Green team as decided on the booking site.
In lieu of gifts for our captain and president, they have requested we bring gifts to fill the charity boxes supported by the Community Centre and Generations Op Shop to be distributed to the people doing it tough in the local area.
HILL TOP GOLF 15-11-2020 by Foozle
The four-ball stroke competition on Saturday was the qualifying round for the Summer Four-ball Knockout and was won by Jody Webber and Les Walsh with a nett 59 on a countback from Jarrod Taylor and Terry Olney.
Neil McAntee and Mark Peacoulakis had a 61, Brendan Spittles 62, James Ibbotson and Tim Dickinson 62, Dylan Burls and Mark Jenkins 63, while Michael Downs and Peter Baird were the last to win a ball with 63 on a countback.
In the semi-finals, Jody Webber and Les Walsh will play Brendan Spittles and Dominic Cricelli, while Jarrod Taylor and Terry Olney will take on Neil McAntee and Mark Peacoulakis.
Sue Turnbull won the women’s stableford competition with 40 points off a 23 handicap, Heather Long was runner-up with 35, while Jan Coe had 32 and Janine Morgan 31.
Championships: Semi-finals have been completed with this Sunday set to decide the new champions.
Matt Miller defeated Paul Cornelius 4-3 and Ray Nicholson defeated his brother Tim 2-1 and the two winners will play for the title of club champion.
In B-grade, Graham Meneilly defeated Jake Chessells 2-1 and Scott Carter beat Shorty McNaughton on the 21st hole.
In C-grade, Tom Devine defeated Tom Phillips 3-2 and Scott Perry beat Brad Ciavarella on the 18th, while Michael Downs defeated Steve Zolich 2-up in the seniors event and Graham Meneilly will take on Geoff Coolahan.
Midweek: Bob Wildes struck form on Tuesday and won the stableford competition with a round of 90-17-73 with Garry Reese runner-up with 81-7-74 on a countback.
Trevor Allen also had 74 and Tim Dickinson won a ball for his 75 on a countback.
There were big scores on Thursday with Robbie Montgomery the best with 43 stableford points off a 20 handicap.
Nearly as good was Scott Perry with 42 points, also off a 20 handicap, while Tim Dickinson 40, Michael Downs and Bob Hunter 36 each won a line ball.
Matt Langley Twilight: There was a logjam at the top of the leaders’ board on Thursday, but Scott Carter emerged the winner on a countback with 22 stableford points.
Jeff Huddle was runner-up, but Ty Guiney and Bryce Wellington won a ball for their 22s as did Jody Webber and Mike Jeffers for their 21s.
Coming events: Saturday’s competition is a stableford event and on Sunday finalists for the club championships will do battle for the various titles.
More local sport
Haisman Shield - Mooroopna rolls Katandra