Sport

Axedale golf club

By McIvor Times

SIXTY-FIVE men played a stableford event at the Axedale Golf Club on Thursday, November 29. The event was sponsored by MLC Advice.

In division one (0-17 h/c) the winner was Rob Taylor (13 h/c, 40 nett). The runner-up was Gary Johnstone (6 h/c, 39 nett) while Denis Higgins came third (13 h/c, 38 nett).

In division two (18-23 h/c) the winner was Geoff Kerr (22 h/c, 40 nett). The runner-up was Bill Andrea (18 h/c, 36 nett) on a countback from John Taylor (19 h/c, 36 nett).

In division three (24-36 h/c) the winner was Sid Spofforth (28 h/c, 44 nett). The runner-up was Vik Sabaliauskas (25 h/c, 37 nett) while Frank Harrop came third (32 h/c, 35 nett).

Ball winners: Fred Kath 37, Garry Harrop 36, Kevin Crawford 36, Sam Bilardi 35, Rod Connelly 35, Alan Clements 34 (count-back).

Nearest the pins:

1st hole – division one: Geoff Arundell; division two: Brian Keating.

3rd hole, 2nd shot – division one: Peter Hoskin; division two: Lindsay Budds.

6th hole – open: Eric Rogers.

18th hole – division one: Paul Pyke; division two: Kevin Crawford.

Longest drive: Mr X.

Longest putt: Peter Richardson.

Encouragement award: division one – David Baillie; division two – Eric Rogers; division three – Rowan Galbraith.

Other highlights

2 on a hole: John White, Peter Thomas, Alan Clements, Paul Pyke, Eric Rogers, Keith Hill, Dennis Chapman, Brian Keating, Mike Fitzgerald, Brian Edwards and Robin Minne (2).

Birdie ball: Alan Clements on the 12th.

A total of 90 men and 16 ladies played a stroke monthly medal president’s cup event at the Axedale Golf Club on Saturday. The event was sponsored by MLC Advice.

Men’s event:

In division one for handicaps of 0 to 12, the winner was Fred Kath (75 gross, 10 h/c, 65 nett). The runner-up was Glenn Morrison (73 gross, 6 h/c, 67 nett). And third place went to Travis Fitzpatrick (77 gross, 9 h/c, 68 nett).

In division two for handicaps of 13 – 17, the winner was Rodney Threlfall (82 gross, 15 h/c, 67 nett). The runner-up was Michael Fitzgerald (85 gross, 17 h/c, 68 nett), while third place went to Steven Lee (81 gross, 13 h/c, 68 nett) on a count-back.

In division three for handicaps of 18 to 22, the winner was Chris Atkinson (88 gross, 19 h/c, 69 nett) on a countback from Don Mitchell (89 gross, 20 h/c, 69 nett). Third place went to Peter Stewart (92 gross, 22 h/c, 70 nett) on a count-back.

In division four for handicaps of 23 to 36, the winner was Peter Pannell (87 gross, 23 h/c, 64 nett). Runner-up was Keith Hill (94 gross, 28 h/c, 66 nett) on a count-back from Greg Hamilton (89 gross, 23 h/c, 66 nett).

Ball winners: Brandt Fleming 68, Geoff Waldron 69, Russell McGibbon 69, Reece Thompson 69, Ernie Lowndes 69 and Bob Perkins 70 on a count-back.

Nearest the pins:

1st hole – division one: Andrew Schaeche; division two: Chris Atkinson.

3rd hole, 2nd shot – division one: Lex Johnstone; division two: Chris Atkinson.

6th hole – open: Brett Moore.

16th hole Superpin – entries – Stuart McGibbon.

18th hole – division one: Kurtis Lynch; division two: Geoff Waldron.

Women’s event:

In the ladies, division one for handicaps of 0-26, the winner was Jan Walklate (87 gross, 16 h/c, 71 nett). The runner-up was Raye Fleay (91 gross, 18 h/c, 73 nett). In division two, for handicaps of 27-45, the winner was Anne Telford (104 gross, 28 h/c, 76 nett). The runner-up was Annette Purdy (104 gross, 27 h/c, 77 nett).

Ball winners: Ruth Iser and Di Wenzlau 77.

OTHER HIGHLIGHTS:

Birdie ball: Bob Perkins on the 12th and Brett Moore on the 6th.

Monthly medal winner: Peter Pannell 64 nett.

Best gross: Kurtis Lynch 73 gross on a countback from Glenn Morrison.

President cup winner: Fred Kath 66-65 total of 131 from Greg Hamilton 67-66 total of 133.