Sport

North East Regional Tennis

by
November 15, 2017

Results, round 9;

Section 1

Corowa Red hosted Wang Harcourt on Saturday and was confident they could take the points but Hardcourt turned up with its A game.

Hardcourt established early dominance over Corowa and held a 14 game and two set advantage heading into the mixed sets.

Hardcourt soon dashed any hope of a Corowa revival winning the first two mixed sets in tie breakers and it was then left to the McDonalds’ (Ian and Anna) and the Lucas’ (Andy and Di) to complete the whitewash.

Corowa could have been closer if they had held their nerve during three tie break sets they lost but the Hardcourt's experience told when it mattered.

Ian Mc, Anna Mc and Di Lucas won two sets for Hardcourt, once again it was the M and M show for Corowa, Marianne Spencer and Melissa Rhodes showed their team mates how to work with the theory - if I hit more into play than my opponent then I should win.

Wang Lawn eased past Corowa Blue on Saturday with a dominant performance from the Lawn women who have once again proved to be the difference between the two teams.

Janelle Hartwig, Emily Brown, Kim Brown and Janine Thiele all won three sets to set up the Lawn victory.

Darrell Spencer and Peter Filliponi were Corowa's best performed.

After the match Darrell said: “it wasn't the best day for Corowa, we aren't November specialists we only have our eyes on the month of March next year".

Section 2

The fairytale story came from perennial cellar dwellers Boorhaman who took the points against Wang Hardcourt.

Hardcourt appeared to not give its opposition the due respect they deserved which ultimately brought them undone.

In a see-sawing affair Boorhaman held a five-game advantage going into the mixed sets courtesy of their women, whereas the Hardcourt men dominated its Boorhaman opponents and kept Hardcourt within striking distance and with a realistic chance.

Boorhaman’s bleak win lose record over the recent seasons was like a dark cloud hovering above them as they entered the mixed sets, thinking here we go again - so close but so far.

This time was different as they combined well in all their mixed sets and finally tasted success against a highly decorated opponent.

Shirley Fuller, Haley Thomson, Kirsty Tyers and Merryn Byrne were exceptional and with Shane Parr, Ian Maiden, Kane Tyers and Ryan Byrne chipping in with support, Boorhaman held on for a famous victory.

Andrew Radnor, Scoot Parker, Ray Munari and James held sway in the men’s sets for Hardcourt but it wasn't quite enough.

Maya Clarke and Nicole Brimblecombe were best for the Hardcourt women.

Rutherglen and Myrrhee started the day level on points and with the chance of consolidating a position in the four with victory.

The match ebbed and flowed as the women’s and men’s sets were completed but it was Rutherglen that managed to have its noses in front before the all-important mixed sets.

Rutherglen were two sets and four games to the good and after the first two mixed sets the scoreline remained the same as the sets were split but when Phil Corker and Cathy Van Berlo won Myrrhee were beginning to think miracles do happen as they jumped to a four-game advantage. Rutherglen’s Maddie Pianto and Brady Hofer weren’t daunted by the task ahead of them to get Rutherglen a win and calmly went about their job and secured the victory for Rutherglen.

Helen Fuge and Paul Blackshaw won three sets for Rutherglen while Phil Corker, Dylan Van Berlo, Robyn Oliver and Daniel Griffin were the best for Myrrhee.

Section 3

Corowa (Jake Saville, David Strachan, Rogan Baird, Jack King) have thrown down the gauntlet to the Wahgunyah teams after they brushed aside Wahgunyah Red (Fiona Rose, Gordon Sawyer, Dylan Hewitt, James Strachan) on Saturday.

Corowa gained the early ascendancy winning the first two sets but Wahgunyah fought back

using its experience to get back on level terms.

As the temperature rose the Wahgunyah legs began to wilt and the youthful Corowa outfit gained control of the match and won by nine games.

Wahgunyah Gold (Jake Goddard, Shaun Moore, Peter Trebely and Jesse Johnstone) have now put themselves on a pedestal and waiting for someone to knock them off after another dominant display against Rutherglen (Sarash White, Henry Smits, Bayley Whyte and Emma Stones).

Rutherglen's scoreline doesn't represent the closeness of the match, they were in most games but just couldn't get the points when it mattered.

If they continue to play like that a victory is only just around the corner.

Results

Section 1

Wang Lawn 9-89 def Corowa Blue 3-69, Wang Hardcourt 9-87 def Corowa Red 3-59.

Section 2

Boorhaman 7-73 def Wang Hardcourt 5-70, Rutherglen 7-70 def Myrrhee 5-67.

Section 3

Corowa 4-43 def Wahgunyah Red 2-34, Wahgunyah Gold 6-48 def Rutherglen 0-14, Wooragee Blue V Wooragee Red N/S.

Junior pennant

Under 15

Wahgunyah 7-42 def Chiltern 0-13, Rutherglen 7-42 def Corowa 0-17.

As we have reached the halfway point in the competition there is no clear favourite.

Ladders

Section 1 Wang Hardcourt 61, Wang Lawn 50, Corowa Blue 31, Corowa Red 26.

Section 2 Everton 41, Wang Hardcourt 38, Rutherglen 36, Myrrhee 32, Boorhaman 21.

Section 3 Wahgubnyah Gold 36, Wahgunyah Black 30, Corowa 22, Wahgunyah Red 18, Wooragee Red 7, Wooragee Blue 2.

Under 15 Wahgunyah 32, Rutherglen 29, Corowa 26, Wooragee 22, Chiltern 6.

By
More in Regional
Login Sign Up

Dummy text