Sport

Lawn doubles a hot event for junior players

by
November 14, 2017

A TOTAL of 62 enthusiastic players took to the court for the annual Junior Doubles Tennis Tournament at Rochester Lawn.

Players battled the intesne heat, but didn’t allow the temperature to stop great competitive spirit and sportsmanship throughout the day.

Thank you to Simone Palmer and all her helpers for making the day a success and all the parents and friends who supported the players and the day.

The raffle was won by Leanne Trewick of Elmore.

A OPEN

Charlotte McGillivray and Josh Bavvich from Rich River were declared the winners of the A open on 30 games.

Runners up by count back were Kyabram duo Mitchelle Dodos and Will Worsfold on 24 games.

Isabella Crossman and Alexandra Ingram on 24 games took third, Lewis and Spencer Cleary won 18 games to finish fourth, Jacob Haines and Mitchell Collins’ performance of 18 games saw them fifth on a countback, while Kristen Moroney and Blake Humbert took 5 games to finish sixth.

A GRADE

Oliver Poole & Riley Godfrey only dropped one set on route to claiming the section, falling to Bridie Baker & Ella Kerlin who totalled 28 games.

Runners up were Alex Parker & Grant Fuller 32 games.

Jack Palmer & Matt Blow 31 games, Sam Trewick & Max Holmberg 25 games, Jude Christou & Natasha Dodos 20 games, Elle Palmer & Sarah Jones 17 games rounded out the section

B1 GRADE

Winners Reed Hocking & Blake Roulston claimed 24 games in the tournament.

Charlie Palmer & Darby Wileman were named runners up on 23 games, losing the only set to the winners 6-5 on a very close day of tennis.

Coby Cowan & Charlie Peacock 15 games. The teams of Kate Campbell & Stella Martin and Leila Palmer & Tanzin Myers each claimed 10 games.

B2 GRADE

Tobie Woodfine & Zack Wileman claimed the section with 28 games and dropped one set on the day to Ellie Moroney & Charlie Roulson 25 games.

Chelsea Jones & Milly Haines were named runners up on 26 games.

Bowden Stone & Cooper Mitchell 25 games, Noah Martin & Hugh Kerlin 11 games, Hunter Wileman & Noah O’Sullivan 10 games rounded out the tournament.

C GRADE

James Brentnall & Nicholas Mitchell were victorious by one game, taking 36 games to win the court over Giselle Crawford & Alannah Weeks 35 games.

Best friends Sadie Martin & Payton Tiller 22 games, Dana & Jude Mussared 22 games, Ruby Wileman & Olivia McInnes 21 games, Jasmine Moroney & Maddy Pearce 20 games rounded out the torunament.

By
More in Regional
Login Sign Up

Dummy text